T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Törenler ve Festivaller

Hacıbektaş Veliyi Anma Törenleri :

“Hacıbektaş Veliyi Anma Törenleri “ adı altında her yıl 16-18 Ağustos tarihleri arasında, 3 gün süre ile Hacıbektaş İlçesinde törenler yapılmaktadır.Törenler içerisinde Bektaşi Kültürüne yönelik bilimsel ve toplumsal etkinlikler yapılmaktadır.Bu törenlere yurt çapından geniş katılımlar olmaktadır.

Ürgüp Bağbozumu Festivali :

Her yıl bağ bozumunun yapıldığı zamana rastlatılan 3 günde üzümcülük ve şarapçılığı tanıtmaya yönelik etkinlikler düzenlenmektedir.Bu etkinlikler içerisinde yarışmalar ve müzik gösterileri yer almaktadır.

Avanos Festivali (Kapadokya El Sanatlar ve Sanat Günleri) :

Avanos ilçesinde, yılın 18 Haziran, 25 Haziran, 13 Ağustos, 28 Ağustos, 10 Eylül tarihlerinde olmak üzere 5 gün çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.Bu etkinlikler bünyesinde ilçede üretilen sanatsal değeri olan ürünlerin tanıtımı yanında, halkın sosyal aktivitesinin de yükseltilmesi amaçlanmaktadır.Festival Uluslar arası boyutta düzenlenmektedir.

Aksalur Kiraz Bayramı :

Ürgüp’ ün Aksalur Kasabasında her yıl 20 Haziran tarihinde, yapılan törenler bir gün sürer.Bu etkinlikle kasabadaki kiraz üretimini geliştirilmesi ve tanıtılması amaçlanmaktadır.