T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Avanos

2017 yılı, Temmuz-Ağustos aylarında, Avanos Belediye Başkanlığınca, “Avanos Geleneksel Halk Şenlikleri” adlı halk panayırı Cumhuriyet Meydanında düzenlenecektir.

Her yıl düzenlenen panayırda, halkın kendi imkan ve yetenekleri ölçüsünde ürettiği takılar, hediyelik eşyalar, doğal ve yöreye özgü yiyecekler, içecekler ve sanatsal ürünler, Belediye Başkanlığının ücretsiz olarak tahsis ettiği stantlarda satış ve tanıtım amacıyla yer bulmaktadır. Bunun dışında, ülkemizin veya dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sanatçıların resim, heykel, fotoğraf, cam, seramik gibi sanat alanlarında yapılmış eserleri sergilenmektedir. Bu vesileyle, Avanos halkı ve ziyaretçileri, sanatçılarla birebir tanışıp eserlerini yakından tanıma fırsatını yakalamaktadırlar.

Panayır alanında, çocuklara, ayrıca yer tahsis edilmiştir. Burada, çocukların eğlenerek vakit geçirip, yeni şeyler öğrenmesine olanak tanınmakta ve çocuklar, uzman animatörler eşliğinde oyun oynayıp eğitici yarışmalara katılabilmektedirler.

Avanos’un geleneksel halk kültürünü yaşatmak ve ziyaretçilere tanıtmak amacıyla kelle atma, çuval yarışı, yoğurt yarışı, iğneye iplik saplama, yumurta, üzüm, çanak yarışması vb. çeşitli yarışmalar düzenlenmektedir.

Panayır sonrası, Eylül ayı başında ise çeşitli sanatçıların yer aldığı, ücretsiz konserler ve dans gösterilerine yer verilmesi planlanmaktadır.

Etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim bilgileri:

Avanos Belediye Başkanlığı

Orta Mah. Vatan Cad. No:2

Avanos-NEVŞEHİR

www.avanos.bel.tr

avanosbelediyesi@gmail.com

Tel: 0384 511 40 64

Faks: 0384 511 40 65