T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Göreme (Merkez)

Göreme kasabasında, 2017 yılı içerisinde düzenlenecek etkinlikler:

  • 2017 yılı Mart ayında, Türkiye Oryantiring Federasyonu ile Göreme Belediye Başkanlığı ortaklığında, “Uluslararası Oryantiring Yarışları” adlı etkinlik düzenlenecektir. Bir çeşit spor etkinliğidir ve bölgemizdeki alternatif turizm alanlarındandır. 2009 yılından beri her yıl Mart ayının 20’sinden sonra düzenlenen ve yıllık ortalama 1000 sporcunun katıldığı yarışlarda, yerli ve yabancı sporcuların, belirlenen parkurlarda, harita üzerinde, en kısa sürede yön ve hedef bulması beklenmektedir. Etkinlik 3 gün sürmektedir. İlk gün kısa parkur, ikinci gün orta parkur ve son gün de uzun parkur koşulmaktadır. Son gün yapılan yarış sırasında, Avrupa’daki yarışlara katılacaklara ayrıca puan verilmektedir.
  • 2017 yılı Nisan ayında, “Uluslararası Kapadokya-Göreme Yemek Festivali” düzenlenecektir. Etkinlik, Türkiye Aşçılar Federasyonu, Kapadokya Aşçılar Derneği, Kapadokya Meslek Yüksek Okulu, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Göreme Belediye Başkanlığı ortaklığında düzenlenecektir. 2002 yılından bu yana düzenlenen Göreme Yemek Festivali ile, Göreme’nin unutulmuş yemeklerinin gün yüzüne çıkarılması ve sonraki nesillere aktarımının sağlanması amaçlanmaktadır. Festival sırasında, ev hanımları arasında yemek yarışması yapılmaktadır.
  • 2017 yılı Temmuz ayında, Yenimahalle Sanat Kültür Gençlik ve Spor Kulübü tarafından, “Uluslararası Kapadokya-Göreme Halk Oyunları Festivali” düzenlenecektir. 2009 yılından bu yana, her yıl, dört gün süreyle düzenlenen etkinlik boyunca, halk oyunları ekipleri, kendi yörelerine ait oyunları sergilemektedirler. Etkinlik ile, farklı kültürlerin buluşması, Kapadokya turizminin çeşitlerilmesi ve turizme katkı sağlanması amaçlanmaktadır.  

Etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim bilgileri:

Göreme Belediye Başkanlığı

Orta Mah. Adnan Menderes Cad. No:2

Göreme-NEVŞEHİR

www.goreme.bel.tr

Tel: 0384 271 20 01